Інклюзивна освіта незрячих дітей. 3
Донедавна незрячі діти могли здобувати освіту винятково в умовах спецінтернатів, яких в Україні нараховується всього 4 (Львів, Київ, Одеса, Харків). У 2011 р. Львівський обласний осередок ВГО "Українська спілка інвалідів – УСІ" вперше організовав інклюзивне навчання сліпонародженої дитини поза межами спеціальної школи-інтернату.
Упродовж 2011-2017 років ми організували і забезпечили інклюзивне навчання для багатьох інших незрячих дітей з Львівської, Дніпропетровської, Миколаївської, Рівненської, Хмельницької, Вінницької, Волинської, Херсонської, Тернопільської, Кіровоградської, Черкаської областей. Починаючи з 2011 р. ми ініціювали чимало іновацій, які дозволяють незрячим дітям вчитися у звичайних школах. Так, при Національному університеті "Львівська політехніка" створено Ресурсний центр освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами, який займається публікацією рельєфно-крапкових книг, виготовленням підручників у форматі "дейзі", підготовкою вчителів звичайних шкіл до роботи з незрячою дитиною в інклюзивному класі, виготовленням мультиків і кінофільмів з аудіодискрипцією для сліпих, забезпеченням таких дітей додатковими дидактичними засобами (озвучені м’ячі, рельєфні мапи, прилади для уроків трудового навчання і т.д.).
Перший випадок інклюзивного навчання сліпої дитини збудив приспані мрії багатьох батьків, в сім’ях яких народилися діти з важкими порушеннями зору. До організації звернулись чимало батьків і педагогів з різних куточків України. Прагнучи їм допомогти, організація двічі подавала до МБФ "Українська Біржа Благодійності" проєкти, в результаті реалізації яких разом зібрано 293 850 грн (переглянути ці проєкти можна тут). За ці кошти закуплено 15 брайлівських друкарських машинок, 17 нетбуків, 1 голосову програму екранного доступу. Переліченими технічними засобами облаштовані робочі місця незрячих школярів у 11-ти областях України.
На основі напрацьованого досвіду та пошуку рішень ми розробили українську модель інклюзивної освіти незрячих дітей, схвалену міністром освіти Л.М. Гриневич. Українська модель ґрунтується на досвіді країн Скандинавії, зокрема Швеції, з якою ми співпрацюємо з 2007 р. За результатами цієї співпраці вдалось організувати навчання українських педагогів у Стокгольмському інституті спеціальної педагогіки та академії "Свефі" у 2016 р., організувати близько 300 науково-практичних і просвітницьких заходів у всіх без виключення регіонах України, придбати вартісне технічне обладнання для публікації рельєфно-крапкових книг і рельєфної графіки, впровадити в Україні спеціальний формат літератури DAISY для сліпих користувачів. Внаслідок багаторічної активної роботи, розвитку нових напрямків у інклюзивній освіті, пошуку відповідей на нові виклики українська модель інклюзії незрячих дітей вдосконалюється, доводячи власну ефективність, життєздатність і успішність. Основний її результат – історії успіху багатьох сліпих дітей, які здобувають освіту в звичайних школах міст і сіл України.
Сьогодні в 4-х школах-інтернатах для сліпих навчається близько 550 дітей. Це число на третину менше порівняно з 2014 роком, що свідчить про зростаючі прагнення батьків до інклюзивного навчання. Держава йде назустріч таким родинам, свідченням чого є Закон України від 23.05.2017 року про інклюзивну освіту та Постанова КМУ №88 від 14.02.2017 року щодо державної субвенції для інклюзованих школярів. Однак обидва нормативні документи потребують вдосконалення з огляду на наступне: по перше, розмір субвенції на одну дитину сягає 23 000 грн, і лише 20% цієї суми можна використовувати для придбання спеціальних технічних засобів, вартість яких для нозології незрячих є чималою (лише брайлівська друкарська машинка коштує 19 000 грн); по друге, донині в Україні ніхто не навчає педагогів масових шкіл працювати з дітьми за нозологіями в умовах інклюзивного освітнього простору.
Ми вирішуємо обидві проблеми, відкривши з 29.05.2017 року курси підвищення кваліфікації "Організація інклюзивної та індивідуальної форми навчання дітей з важкими порушеннями зору" при Національному університеті "Львівська політехніка", та облаштовуючи робочі місця незрячих школярів з різних міст України спеціальними технічними засобами (брайлівська друкарська машинка, ноутбук, дейзі плейєр, рельєфні мапи і дидактичні матеріали, книги брайлем тощо).
Активну допомогу в подоланні існуючих викликів нам надають дописувачі сайту УББ: завдяки зібраним коштам вдалося відчутно збільшити число інклюзованих незрячих малюків і врятувати не одну родину від розлуки з власними дітьми. Ми розраховуємо на небайдужість громадян України і Європи та сподіваються на подальшу фінансову підтримку проєкту, який дозволить придбати серію нових технічних засобів і цим забезпечити можливість навчання не одній незрячій дитині без відриву від родинного гнізда та батьківського тепла.
Допоможіть втілити цей проєкт!
ID: | 3184 |
sergiodanile
20.10.2020 16:31
|
569,23 грн. |
|
Благодійна допомога
20.10.2020 15:34
|
4000,00 грн. |
|
Благодійна допомога
20.10.2020 11:07
|
200,00 грн. |
|
Будьмо!
20.10.2020 08:43
|
15,27 грн. |
|
Благодійна допомога
17.10.2020 20:09
|
152,94 грн. |